Transmisja zakażeń z podziałem a grupy

Praca w gabinecie kosmetycznym związana jest przede wszystkim z wiedzą na temat higieny i bezpieczeństwa. Należy nieustannie pamiętać o ryzyku zakażenia patogenami takimi jak wirusy, bakterie i grzyby, dlatego też wskazane jest aby w każdym gabinecie kosmetycznym panował szczególny reżim sanitarny.
Dobrze jest stosować narzędzia i sprzęty jednorazowe, jednakże jeżeli jesteśmy w posiadaniu sprzętów niejednorazowych należy zaopatrzyć się w odpowiedni sterylizator. Sterylizacja i dezynfekcja to podstawowe warunki bezpiecznej pracy w gabinecie kosmetycznym!

Uwaga! Wszystkie narzędzia, które mają jakikolwiek kontakt ze skórą klienta powinny być zdezynfekowane, w przypadku gdy może dojść do przerwania ciągłości tkanki narzędzia winny być bezwzględnie jałowe, czyli pozbawione wszelkich form mikroorganizmów.

Z tej też przyczyny dobrym rozwiązaniem jest zakup jednorazowych narzędzi, niemniej jednak komfort korzystania z nich może być w znaczący sposób obniżony, wówczas warto posłużyć się zwykłymi, ale wysterylizowanymi narzędziami!

Istnieją trzy grupy narzędzi, podzielone w taki sposób aby wskazać jakie ryzyko stwarza ich użytkowanie. Podział ten to grupy wysokiego, średniego i niskiego ryzyka przeniesienia zakażenia (tzw. klasyfikacja Spauldinga).

I grupa- narzędzia wysokiego ryzyka transmisji zakażeń np. krwiopochodnych, które wchodzą w kontakt z tkankami ciała i przerywają ciągłość skóry. Do tego typu narzędzi należą chociażby igły. Sprzęty te powinny być sterylne, a najlepiej jednorazowe.

II grupa- niesie za sobą średnie ryzyko transmisji zakażeń. Tutaj największy problem stanowi zaszeregowanie narzędzi i dobranie do nich odpowiedniej metody usuwania wszelkich zanieczyszczeń. Wynika to z prostej przyczyny- narzędzia te nie powinny przerywać ciągłości tkanki, jednak nie jest wykluczone, że ciągłość ta zostanie przerwana. Narzędzia takie wówczas powinny być ze szczególną pieczołowitością wysterylizowane, z zachowaniem wszystkich zasad, przede wszystkim zasady uprzedniej predezynfekcji (tak często pomijanej w wielu gabinetach kosmetycznych). Niezbędna okazać się może dezynfekcja wysokiego poziomy, czyli dezynfekcja przeprowadzana z zastosowaniem odpowiedniego preparatu o szerokim spectrum działania biobójczego. Przykładem narzędzi zaliczanych do tej grupy są chociażby cążki do mani i pedicure’u.

III grupa to narzędzia niskiej transmisji zakażeń. Nie mają one żadnego kontaktu z uszkodzoną skórą, bowiem nie przerywają ciągłości tkanek. Z tej też przyczyny nie podlegają one aż tak wysokiemu reżimowi sanitarnemu jak narzędzia z pierwszej i drugiej grupy. Należy pamiętać jednak o tym, że konieczna jest ich dezynfekcja i mycie.

Znalezione obrazy dla zapytania narzędzia kosmetyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *